Obec (obecný úrad), mesto (mestský úrad)IČO 00649783Rezort Subjekty verejnej správyVznik 26. 11. 1990Žiar 42, 98201 Žiar
Zdroje:Centrálny register zmlúv exporty do 2. 11. 2026Register právnických osôb stav k 25. 10. 2026
Rok 2026. Len zmluvy so sumou nad 0 €, podľa dátumu zverejnenia v registri. Kliknutím na mesiac sa zoznam zmlúv obmedzí na tento mesiac.
Podľa súčtu hodnoty zmlúv s uvedenou sumou. Len dodávatelia s IČO.
Nehodnotia. Merajú podľa zverejneného postupu.
| Zverejnené ↓ | Predmet | Dodávateľ | Suma ↕ | Stav údaja | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|
| 15. 9. 2026 | Zmluva o poskytnutí dotácie | Ministerstvo financií Slovenskej republiky | 3 500,00 € | Suma uvedená | Detail · Register |
| 13. 2. 2026 | Objednávka na údaje z ISKN | Geodetický a kartografický ústav | 0 € | Suma 0 € | · |
Zmena sa zverejní až po kontrole redaktorom. Bez odkazu na zdroj ju nemôžeme prijať.
Schválený rozpočet je rozpočet na začiatku roka, upravený zahŕňa zmeny rozpočtu počas roka a skutočnosť je to, čo obec naozaj prijala a vydala. Čerpanie je skutočnosť voči upravenému rozpočtu.
| Rok | Príjmy schválené | upravené | skutočnosť | Výdavky schválené | upravené | skutočnosť | čerpanie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 k 30. 6. 2026 | 48 tis. € | 49 tis. € | 29 tis. € | 48 tis. € | 48 tis. € | 23 tis. € | 48 % |
| 2025 | 139 tis. € | 230 tis. € | 229 tis. € | 139 tis. € | 229 tis. € | 229 tis. € | 100 % |
| 2024 | 141 tis. € | 150 tis. € | 49 tis. € | 141 tis. € | 148 tis. € | 49 tis. € | 33 % |
| 2023 | 41 tis. € | 57 tis. € | 56 tis. € | 41 tis. € | 56 tis. € | 56 tis. € | 100 % |
| 2022 | 44 tis. € | 51 tis. € | 50 tis. € | 44 tis. € | 50 tis. € | 50 tis. € | 99 % |
| 2021 | 44 tis. € | 53 tis. € | 51 tis. € | 44 tis. € | 52 tis. € | 51 tis. € | 97 % |
| 2020 | 56 tis. € | 64 tis. € | 48 tis. € | 48 tis. € | 53 tis. € | 44 tis. € | 83 % |
| 2019 | 53 tis. € | 73 tis. € | 60 tis. € | 53 tis. € | 65 tis. € | 59 tis. € | 90 % |
| 2018 | 62 tis. € | 62 tis. € | 51 tis. € | 51 tis. € | 57 tis. € | 49 tis. € | 85 % |
| 2017 | 53 tis. € | 58 tis. € | 45 tis. € | 45 tis. € | 45 tis. € | 38 tis. € | 86 % |
| 2016 | 42 tis. € | 47 tis. € | 40 tis. € | 38 tis. € | 42 tis. € | 38 tis. € | 89 % |
| 2015 | 46 tis. € | 46 tis. € | 34 tis. € | 37 tis. € | 37 tis. € | 33 tis. € | 90 % |
Zdroj: rozpocet.sk, Ministerstvo financií SR (rozpočty a finančné výkazy samospráv). Príjmy a výdavky vrátane finančných operácií (napr. úvery, prevody z peňažných fondov a ich splácanie), preto sa čísla líšia od prehľadu príjmov a výdavkov bez finančných operácií. Rozpočet samotnej samosprávy, ako ho portál uvádza pri obci. Rok 2026 je priebežný stav k 30. 6. 2026. Portál nemá zdokumentované otvorené API; údaje preberáme z rovnakých adries, z ktorých ich načítava jeho stránka.
Dodávatelia so sídlom v obci podľa Registra právnických osôb a hodnota zmlúv, ktoré s nimi verejný sektor zverejnil v Centrálnom registri zmlúv v roku 2026 (ktorýkoľvek objednávateľ, nielen táto samospráva). Nejde o hodnotenie: sídlo firmy nehovorí, kde sa zákazka plní.
Spolu 1 dodávateľ, 4 zmluvy za 914 € (vrátane podnikateľov – fyzických osôb a verejných inštitúcií). Všetci na mape →
V zozname sú len právnické osoby mimo verejnej správy (bez škôl, úradov a iných organizácií sektora verejnej správy podľa RPO) a bez podnikateľov – fyzických osôb; tí sú v súčte a na mape. Sídlo podľa Registra právnických osôb, zmluvy z CRZ podľa roku zverejnenia. Metodika
Projekty financované z fondov EÚ a štátneho rozpočtu podľa monitorovacích systémov ITMS2014+ (obdobie 2014–2020) a ITMS21+ (2021–2027). Zazmluvnená suma je celková suma projektu podľa zmluvy o príspevku, nie to, čo už bolo vyplatené.
Prijímateľ v 1 projekte so zazmluvnenou sumou spolu 90 tis. €.
| Projekt | Obdobie | Stav | Zazmluvnená suma |
|---|---|---|---|
| Revitalizácia námestia pred obecným úradom v obci Žiar 309070FUS4 · zmluva účinná od 30. 4. 2025 | 2014–2020 | Projekt riadne ukončený (K) | 89 701,48 € |
Zdroj: ITMS2014+ Open Data (licencia CC0) a ITMS21+ OpenData (licencia CC BY), Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, posledná zmena v zdroji 30. 10. 2026. Suma dokladu je celková suma faktúry, nie len časť hradená z eurofondov. Podrobnosti na portáli Faktúra za eurofondy (Transparency International Slovensko): 2021–2027 prijímateľ · 2014–2020 prijímateľ · 2021–2027 dodávateľ · 2014–2020 dodávateľ
Z účtovných závierok v Registri účtovných závierok. Sú to účtovné náklady a výnosy (vrátane odpisov a transferov), nie rozpočet ani to, koľko úrad v danom roku zaplatil. Chýbajúci rok znamená, že závierku nemáme, nie nulu.
V roku 2025 mal náklady 45 tis. € (rok predtým 45 tis. €), z toho osobné náklady 29 tis. €. Majetok v účtovnej hodnote 297 tis. €, z toho pozemky 148 tis. € a stavby 56 tis. €.
| Rok | Náklady | Výnosy | Výsledok | Majetok | Pozemky | Stavby | Záväzky |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 45 tis. € | 135 tis. € | 90 tis. € | 297 tis. € | 148 tis. € | 56 tis. € | 3 652 € |
| 2024 | 45 tis. € | 45 tis. € | 326 € | 212 tis. € | 148 tis. € | 58 tis. € | 4 070 € |
| 2023 | 53 tis. € | 50 tis. € | -3 440 € | 215 tis. € | 148 tis. € | 60 tis. € | 4 952 € |
| 2022 | 50 tis. € | 50 tis. € | -488 € | 221 tis. € | 148 tis. € | 62 tis. € | 5 191 € |
| 2021 | 52 tis. € | 52 tis. € | -610 € | 223 tis. € | 148 tis. € | 64 tis. € | 4 472 € |
| 2020 | 46 tis. € | 48 tis. € | 1 815 € | 226 tis. € | 148 tis. € | 67 tis. € | 4 387 € |
Zdroj: Register účtovných závierok (Ministerstvo financií SR, licencia CC0), stiahnuté 15. 10. 2026. Výkaz ziskov a strát a súvaha Úč ROPO SFOV; majetok, pozemky a stavby sú netto (po odpisoch) v účtovnej hodnote, nie trhovej cene. Zoznam konkrétnych nehnuteľností register neobsahuje.
Zo súvahy v účtovnej závierke, ktorú úrad podal do Registra účtovných závierok. Sú to účtovné hodnoty (obstarávacia cena po odpisoch a opravných položkách), nie trhové ceny. Chýbajúci rok znamená, že súvahu nemáme, nie nulu.
Podľa súvahy za rok 2025 (stav k 31. 12. 2025) mal úrad dlhodobý hmotný majetok v hodnote 297 tis. €, z toho pozemky 148 tis. €, stavby 56 tis. €. Záväzky spolu 3 652 €. V roku 2019 bol dlhodobý hmotný majetok 216 tis. €.
| Rok | Dlhodobý hmotný majetok | Pozemky | Stavby | Nedokončené investície | Dlhodobý finančný majetok | Neobežný majetok spolu | Záväzky | z toho úvery a výpomoci | Výkaz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 297 tis. € | 148 tis. € | 56 tis. € | 0 € | 0 € | 297 tis. € | 3 652 € | 0 € | súvaha |
| 2024 | 209 tis. € | 148 tis. € | 58 tis. € | 2 080 € | 0 € | 209 tis. € | 4 070 € | 0 € | súvaha |
| 2023 | 211 tis. € | 148 tis. € | 60 tis. € | 2 080 € | 0 € | 211 tis. € | 4 952 € | 0 € | súvaha |
| 2022 | 211 tis. € | 148 tis. € | 62 tis. € | 991 € | – | 211 tis. € | 5 191 € | 1 686 € | súvaha |
| 2021 | 212 tis. € | 148 tis. € | 64 tis. € | – | – | 212 tis. € | 4 472 € | 1 686 € | súvaha |
| 2020 | 214 tis. € | 148 tis. € | 67 tis. € | – | – |
Zdroj: Register účtovných závierok (Ministerstvo financií SR, licencia CC0), výkaz Súvaha za rok 2025, stiahnuté 15. 10. 2026. Súvaha Úč ROPO SFOV 1-01, hodnoty netto; „ostatný hmotný majetok“ v grafe je dopočet do súčtu (hnuteľné veci, dopravné prostriedky, umelecké diela, drobný majetok, preddavky). Rok označený „minulé obdobie“ je stĺpec predchádzajúceho roka v súvahe za nasledujúci rok. Ako počítame
Parcely z katastrálnej mapy ÚGKK SR (bez vlastníkov) a zmluvy z CRZ, ktoré ich predávajú, prenajímajú alebo zaťažujú.
Zdroj: katastrálna mapa ÚGKK SR (INSPIRE, CC BY 4.0). Vlastníkov parciel z katastra hromadne nepreberáme. Ako to spracúvame
| 214 tis. € |
| 4 387 € |
| 1 686 € |
| súvaha |
| 2019 | 216 tis. € | 148 tis. € | 69 tis. € | – | – | 216 tis. € | 2 968 € | – | súvaha 2020 (minulé obdobie) |
Štatutárny orgán, ako je zapísaný v Registri právnických osôb.
Zdroj: Register právnických osôb (Štatistický úrad SR, licencia CC BY 4.0, cez Slovensko.Digital), stav k 25. 10. 2026. Ukazujeme meno, funkciu a dobu zápisu; adresu osoby nezobrazujeme. Klik na meno ukáže ďalšie funkcie toho istého mena na tej istej adrese v registri (ako spájame).
Plat starostu podľa zákona: 2 673 € až 4 277 € mesačne v hrubom (107 obyvateľov k 31. 12. 2025; skutočnú výšku určuje zastupiteľstvo). Ako sa počíta
Skutočné príjmy a výdavky podľa finančných výkazov, ktoré obec posiela ministerstvu financií (vrátane jej rozpočtových organizácií podľa zdroja). Bez finančných operácií, teda bez úverov, prevodov z fondov a zostatkov z minulých rokov.
| Rok | Príjmy | daňové | granty a transfery | Výdavky | bežné | kapitálové | Saldo | Prijaté úvery |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 51 tis. € | 36 tis. € | 14 tis. € | 56 tis. € | 52 tis. € | 4 241 € | -5 498 € | 0 € |
| 2022 | 49 tis. € | 40 tis. € | 8 236 € | 50 tis. € | 49 tis. € | 991 € | -951 € | 0 € |
| 2021 | 51 tis. € | 39 tis. € | 11 tis. € | 51 tis. € | 51 tis. € | 0 € | 610 € | 0 € |
| 2020 | 46 tis. € | 37 tis. € | 8 145 € | 44 tis. € | 44 tis. € | 0 € | 1 527 € | 1 686 € |
| 2019 | 60 tis. € | 38 tis. € | 21 tis. € | 59 tis. € | 55 tis. € | 4 000 € | 640 € | 0 € |
| 2018 | 41 tis. € | 35 tis. € | 5 016 € | 49 tis. € | 38 tis. € | 11 tis. € | -7 929 € | 0 € |
Zdroj: Výsledky hospodárenia obcí a miest SR, Ministerstvo financií SR a DataCentrum (otvorené dáta, licencia CC BY 4.0), skutočnosť k 31. 12. Saldo je prebytok alebo schodok po vylúčení finančných operácií. Prijaté úvery sú finančná operácia, v príjmoch nie sú. Eurofondy sú v grantoch a transferoch; projekty obce sú v karte Eurofondy.
Zdroje: Register právnických osôb, výsledky volieb a počet obyvateľov (Štatistický úrad SR), rozpočet a skutočnosť (rozpocet.sk, MF SR), súvaha (Register účtovných závierok, účtovné hodnoty), Centrálny register zmlúv a otvorené dáta samospráv (faktúry, objednávky, zmluvy mimo CRZ), ITMS, register štátnej pomoci, zoznamy dlžníkov, NKÚ. Bez hodnotenia; podrobnosti a dátumy v kartách nižšie.
Zmluvy tohto úradu za rok 2026 spojené cez IČO dodávateľa s Registrom partnerov verejného sektora. Nehodnotí, len meria.
Subjekty, v ktorých štatutárnom orgáne sedí alebo sedel niekto z tohto subjektu, podľa Registra právnických osôb. Ľudí spájame podľa mena a adresy, adresu nezobrazujeme; dvaja ľudia s rovnakým menom na jednej adrese môžu splynúť.